ADK-DER TARİHÇEMİZ

2007’den günümüze;

– 2007 Yılında Ankara Devlet Konservatuvarının 71. Kuruluş Yıldönümü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün koro ve orkestra sanatçıların desteği ve Şef Alessandro CEDRONE yönetiminde Mamak Kültür Merkezi (Eski Konservatuvar Binası)  Muhsin Ertuğrul Sahnesinde bir konser ile kutlanmıştır.

– Sanatçı ve sanatçı adaylarının sağlığını korumak amacı ile 2007 yılında derneğimiz Kudret Göz Hastahanesi ile işbirliği yaparak H.Ü. Devlet Konservatuvarı öğrenci – öğretmen ve çalışanları ile DOB Bale, Koro ve Orkestra sanatçılarına göz taraması yaptırılmıştır.

– Derneğimiz tarafından gelenekselleşmesini arzu etiğimiz Ankara Devlet Konservatuarının kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Ankara Valiliği himayelerinde 6 Mayıs 2008 tarihinde 72. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları için Mamak Kültür Merkezi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir konser düzenlenmiştir. Şef İbrahim YAZICI yönetimindeki Konsere Derneğimiz üyelerinden oluşan ADK-DER Orkestrası ile Sayın Ayşe TEK, Sayın Tuncay KURDOĞLU, Sayın Şebnem ALGIN ve okulumuzdan yeni mezun veya okumakta olan solist sanatçılar katılmışlardır.

– 5 Mayıs 2009 tarihinde 73.Kuruluş Yıldönümü Tango Gecesi temalı konser, yine Mamak Kültür Merkezi Muhsin Ertuğrul Sahnesinde Şef Alessandro CEDRONE yönetiminde ADK-DER Orkestrasının katılımı ile gerçekleştirildi. Bandaneon sanatçısı Sayın Tolga SALMAN ve Sayın Nebil GÖKAY’ın da katıldığı geceye,  konzertmeister Seda YALDIZ eşlik etti.

– 73.Kuruluş Yıldönümü Tango Gecesi’nin olumlu eleştiriler alması üzerine, aynı temalı bir konser 29 Mayıs 2009 Cuma günü Atılım Üniversitesinde gerçekleştirildi.

– Ankara’daki bazı İlköğretim Okullarında Klasik müzik enstrümanlarını ve şan sanatını tanıtmak, konservatuvarımıza potansiyel öğrenci kazandırmak amacıyla derneğimizde üye olan arkadaşlarımız tarafından kurulan quartet ve şan sanatçılarıyla tanıtım günleri düzenlenmiş ve halen de devam etmektedir.

– Ankara Devlet Konservatuvarının 74. Kuruluş Yıldönümü kutlamasını, “Dünden Bugüne Sanat’ın Rengi” teması ile 6 Mayıs 2010 tarihinde Muhsin Ertuğrul Sahnesinde okulumuz mezunlarından oluşan çok değerli sanatçılarımızla gerçekleştirdik.

– Konservatuvarın kuruluş yıldönümü kutlamalarını geleneksel hale getiren derneğimiz 75.yıl münasebetiyle H.Ü ADK yönetimi ile temasa geçerek etkinliklerin bir hafta boyunca şenlik şeklinde kutlanmasına vesile olmuştur.

– Aynı zamanda okulumuzun 75. Kuruluş Yıldönümü; mezun olmuş ve olacak sanatçılarımızın bir araya getirilmesine vesile olmuştur.

Böylece yıllardan beri yapılmayan mezuniyet töreni yerine geçen bu balo mezun olan ya da hala okuyan sanatçıların bir araya getirerek eski yeni ADK’li sanatçıların tanışması kaynaşması adına önemli bir adım olmuştur.

Derneğimizin 4 yıllık deneyiminden sonra başlattığı yarışma projeleri hayata geçirilmiş olup ilki 2011 yılında ADK’nın 75. Kuruluş Yıldönümüne denk gelecek şekilde düzenlenmiştir.

Ülkemizde ve dünyada şimdiye kadar gerçekleştirilmemiş bir projeyi hayata geçirip başarı ile tamamlamaktan guru ve mutluluk duymaktayız.

Yarışmalar aynı dönemde içerisinde Beste – Enstrüman yarışması ve Konser olmak üzere 3 aşamada yapılmaktadır. Projenin en önemli kısmı da birincilik alan bestenin, birincilik alan yarışmacı tarafından, yarışmanın hemen akabinde profesyönel şeflerin yönettiği profesyinel bir orkestra ile icra edilmesidir.

2019 Yılı bizler için yenilikler yılı olmuştur. 2017 Yılında çalışmalarına başladığımız Avrupa Birliği hibe programı projemiz kabul edilmiş olup, daha azimli daha heyecanlı bir sürece girmemizi sağlamıştır. 2019 içerisinde ilk defa gerçekleştireceğimiz Ulusal Şan Yarışması ile yarışma kategorilerimiz arasına bir yenisini daha eklemiş bulunmaktayız.

AB Yerel STK’lar Hibe Programı çerçevesinde yapmayı planladığımız Prof.Yalçın DAVRAN Anısına Ulusal Şan Yarışması hazırlıklarımız tamamlanmış olup, en kısa sürede yarışma tarihini açıklayacağız